Alkohol a wątroba - jak napoje wysokoprocentowe działają na wątrobę?

Nie od dziś wiadomo, że spożycie alkoholu w nadmiernych ilościach wpływa negatywnie na kondycję ludzkiego organizmu. Istnieje chociażby duża zależność między nadużywaniem alkoholu a dysfunkcjami wątroby. Jak objawia się uszkodzenie tego organu na skutek spożycia napojów wysokoprocentowych?

Podstawowe funkcje wątroby

Wątroba to niezwykle ważny narząd ludzkiego ciała, który odpowiada za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. To właśnie dzięki niej krew jest filtrowana z toksyn i innych szkodliwych substancji przemiany materii. Wątroba wspiera także system immunologiczny naszego organizmu, odpowiada za wytwarzanie żółci oraz produkcję aminokwasów i białek. Do czterech głównych funkcji wątroby zalicza się:

  • detoksykację
  • metabolizowanie
  • filtrację
  • magazynowanie

 

Każda z wymienionych funkcji odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. 

Ile trwa trawienie alkoholu?

Co możemy powiedzieć o tempie metabolizowania alkoholu przez wątrobę? Otóż w przypadku każdego organizmu wygląda on nieco inaczej. Mają na to wpływ takie zmienne, jak: płeć, wiek, waga, wzrost czy tempo spożycia danego trunku. Nie bez znaczenia jest także to, czy pijemy na pusty żołądek, czy po posiłku. Mimo wszystko, specjaliści podają do informacji pewne przybliżone dane. Uważa się, że alkohol trawi się w tempie ok. 0,2 promila na godzinę. Oznacza to, że trawienie dwóch promili może zająć nawet do 10 godzin.

A jak wygląda zależność pomiędzy chorą wątrobą a trawieniem alkoholu? Obciążony organ nie pracuje na pełnych obrotach, a co za tym idzie, proces metabolizowania ulega znacznemu wydłużeniu. Niejednemu już dała się we znaki obciążona trunkami wątroba, a dalsze picie alkoholu spowoduje, że objawy będą jeszcze bardziej dotkliwe.

To może Cię zainteresować: Jak pomóc pacjentowi z padaczką alkoholową?

Jak uniknąć alkoholowych chorób wątroby?

Jaki jest związek pomiędzy chorą wątrobą a alkoholem? Czy spożycie napojów wyskokowych faktycznie przyczynia się do wielu poważnych dolegliwości? Niestety tak. Jednym z takich zaburzeń jest hepatomegalia, czyli powiększenie narządu. Powiększona wątroba już jest sporym problemem, a alkohol tylko będzie go pogłębiał. Dalsze spożycie trunków wysokoprocentowych przyczyni się do postępu choroby oraz znacznego upośledzenia funkcji organu. Inne częste dolegliwości wynikające z nadmiernego picia to alkoholowe stłuszczenie oraz marskość wątroby. Co możemy powiedzieć o objawach w przypadku tych dwóch chorób?

Alkoholowe stłuszczenie wątroby - objawy

Alkoholowe stłuszczenie wątroby to przewlekłe schorzenie tego ważnego narządu. Polega ono na nagromadzeniu kropli tłuszczu w komórkach wątroby i dotyczy 90% osób spożywających alkohol w nadmiernych ilościach. Co ciekawe, stłuszczenie wątroby niekiedy przebiega bezobjawowo. Wówczas owa dysfunkcja może zostać wykryta podczas rutynowego badania u internisty lub na ultrasonografii.

Do początkowych objawów alkoholowego stłuszczenia wątroby zalicza się:

  • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej na skutek powiększenia narządu,
  • nagły spadek wagi,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zmniejszenie apetytu,
  • mdłości i wymioty.

 

Dostrzegasz u siebie objawy alkoholowego stłuszczenia wątroby? Wskazane byłoby wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. W przypadku potwierdzenia wstępnej diagnozy dalsze spożycie alkoholu byłoby nierozsądne, a chora wątroba z pewnością by to mocno odczuła.

 

Marskość wątroby - co warto wiedzieć?

Marskość wątroby to poważne schorzenie o charakterze przewlekłym, które polega na gromadzeniu się tkanki włóknistej w miąższu. Proces bliznowacenia sprawia, że wątroba przestaje pracować prawidłowo, a jej funkcje ulegają upośledzeniu. Jedyną słuszną drogą do spowolnienia postępu choroby jest całkowite odstawienie napojów wysokoprocentowych.

Do najczęstszych objawów marskości wątroby zalicza się:

  • znaczne osłabienie,
  • zmniejszony apetyt,
  • spadek masy ciała,
  • biegunki,
  • wzdęcia, nudności, wymioty,
  • wodobrzusze,
  • wygładzenie języka,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • zmiany skórne (żółtaczka, świąd skóry, zmiany naczyniowe, rumień, wzmożona pigmentacja).

Ile żyje alkoholik z marskością wątroby?

Niestety, niektórych następstw nadużywania alkoholu nie da się cofnąć i trzeba żyć z nimi do końca życia. Tak właśnie jest w przypadku marskości wątroby. Możemy się więc zastanawiać: ile żyje alkoholik z marskością wątroby? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rokowania są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Każdy przypadek jest indywidualny. Dostępne są jednak dane, że jedynie 25% osób cierpiących na marskość wątroby przeżywa 10 lat.

Warto pamiętać o tym, że nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu zagrażających życiu chorób. zachowanie dobrego zdrowia i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia groźnych chorób alkoholowych wymaga ograniczenia spożycia napojów wysokoprocentowych do absolutnego minimum.

Zobacz także: Jak przestać pić?