Jak pomóc pacjentowi z padaczką alkoholową?

Jedną z konsekwencji ograniczenia lub całkowitego odstawienia alkoholu w przypadku osób uzależnionych jest choroba zwana padaczką alkoholową. Jak wygląda napad padaczki alkoholowej oraz jak można pomóc choremu? Odpowiadamy.

Co to jest padaczka alkoholowa?

Co to jest padaczka alkoholowa? Jest to choroba, która objawia się nagłym napadem drgawek na skutek ograniczenia lub całkowitego odstawienia napojów nisko lub wysokoprocentowych. Dolegliwość ta nazywana jest również powikłaniem zespołu abstynencyjnego. Szacuje się, że dotyczy ona od 5 do 25 procent osób silnie uzależnionych od alkoholu. W związku z tym zachodzą pytania: “Jaka jest przyczyna występowania padaczki alkoholowej?” oraz “Ile ona trwa?”. 

W organizmie każdego człowieka występuje określony próg drgawkowy. W przypadku osób owładniętych nałogiem, w efekcie spożycia dużej ilości trunków, próg ten stopniowo ulega podwyższeniu. Nagłe zmniejszenie ilości dostarczanego alkoholu skutkuje natomiast jego gwałtownym obniżeniem, potężnym szokiem organizmu oraz pojawieniem się drgawek określanych mianem dużych napadów padaczkowych. Towarzyszy im nagła utrata świadomości oraz inne przykre objawy, o których wspomina dalsza część artykułu. Symptomy padaczki alkoholowej zbliżone są do tych, które występują przy epilepsji. Tym co je różni jest jednak podłoże problemu, które w przypadku epilepsji sprowadza się do zaburzeń w biochemii mózgu. 

Osoba, która nigdy nie była świadkiem ataku padaczki alkoholowej, może się zastanawiać, ile trwa pojedynczy napad. Z reguły drgawki utrzymują się przez 1-2 minuty. W przypadku, gdy napady występują jeden po drugim bez odzyskania przytomności, mamy do czynienia ze stanem padaczkowym, w którym życie chorego jest zagrożone.

Padaczka alkoholowa - objawy

Doświadczenie wskazuje, że pierwszych powikłań zespołu abstynencyjnego można się spodziewać nawet kilka godzin od chwili odstawienia alkoholu. Chociaż drgawki towarzyszące atakom padaczki alkoholowej ustępują po chwili, to niektóre objawy mogą się utrzymywać nawet do kilku czy kilkunastu dni. Do najczęstszych zaliczamy:

  • - nadpobudliwość,
  • - lękliwość,
  • - gwałtowne skurcze rąk i nóg,
  • - zaburzenia mimiki twarzy,
  • - zaburzenia snu,
  • - nudności,
  • - biegunkę,
  • - nieprawidłowe ciśnienie krwi,
  • - potliwość,
  • - niedobór elektrolitów.

Do powyższych destrukcyjnych symptomów może prowadzić padaczka alkoholowa, której dalsza częstotliwość jest uzależniona od zachowania całkowitej i trwałej abstynencji po przejściu napadu. W zachowaniu trzeźwości mogą pomóc specjaliści z ośrodka leczenia uzależnień. Wsparcie profesjonalistów oraz konsekwencja w działaniu są kluczem do odzyskania zdrowia i uniknięcia kolejnych napadów.

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej

Pora zastanowić się, na czym polega pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej. W kontekście powikłań zespołu abstynencyjnego najważniejszą kwestią jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Osoby z najbliższego otoczenia chorego powinny przyjrzeć się bliżej kwestii padaczki alkoholowej oraz tego, jak ratować chorego w czasie nagłego ataku. Koronna zasada mówi, by odłożyć na bok strach. Oczywiście niepokój w sytuacjach tego typu to coś całkowicie naturalnego, jednak paraliżujący strach z pewnością nie ułatwi sprawy. W obliczu zagrożenia życia potrzebne jest racjonalne myślenie i natychmiastowe działanie. Pierwsza pomoc sprowadza się do kilku kroków:

  • 1. Sprawdzenie drożności dróg oddechowych i ewentualne usunięcie ciał obcych z jamy ustnej.
  • 2. Zabezpieczenie głowy pacjenta w celu uniknięcia poważnych obrażeń na skutek uderzeń. Najlepiej delikatnie objąć głowę dłońmi, nie unosząc jej przy tym do góry. Nie należy podkładać pod głowę żadnych miękkich przedmiotów typu koc czy poduszka.
  • 3. Ułożenie pacjenta w pozycji bocznej ustalonej oraz okrycie (po zakończonym ataku).
  • 4. Wezwanie pogotowia ratunkowego i poinformowanie o wstępnym rozpoznaniu powikłania abstynencji alkoholowej.

Wiemy już, na czym polega pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia napadu padaczki alkoholowej, a jak wygląda leczenie? Po przeprowadzonej diagnostyce szpitalnej i potwierdzeniu wcześniejszego rozpoznania należy uświadomić osobie uzależnionej, że wymaga przeprowadzenia natychmiastowego detoksu alkoholowego oraz dalszego leczenia odwykowego. Po zakończeniu leczenia w ośrodku zamkniętym należy kontynuować terapię indywidualną ze specjalistą leczenia uzależnień.

Reasumując, efektywne leczenie padaczki alkoholowej wymaga odtrucia organizmu oraz terapii odwykowej przeprowadzonej przez wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów z ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku padaczki alkoholowej leczenie jest długie i wyczerpujące. Warto jednak podjąć wszelkie wysiłki, które prowadzą do przywrócenia dobrego samopoczucia i zdrowia..

Sprawdź także: ile trwa alkoholowy zespół abstynencyjny?