Typowe zachowania alkoholika. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym?

Uzależnienie występujące u bliskiej osoby to powód do zmartwień. Jednym z największych problemów jest uzależnienie od alkoholu. Alkoholik nie zachowuje się racjonalnie, bardzo często nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania, krzywdzi inne osoby i staje się agresywny. Regularne sięganie po alkohol nie prowadzi do niczego dobrego. Utrata kontroli jest pierwszym powodem do natychmiastowej reakcji. Alkoholikom trudno zapanować nad swoimi działaniami, dlatego kluczowe jest to, aby mieli wsparcie w rodzinie lub wśród najbliższych osób. Nie zawsze jest to możliwe, ale należy wiedzieć, gdzie udać się po pomoc, np. do ośrodków dla osób uzależnionych. Takie terapie w wielu przypadkach kończą się sukcesem, lecz najważniejsze jest to, aby osoba uzależniona chciała w nich uczestniczyć.

Jak zachowuje się alkoholik?

Nie każdy umie rozpoznać alkoholika. Z pewnością nie jest to łatwe, ale istnieją typowe zachowania alkoholika, których nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Osoby z zewnątrz dostrzegają m.in. różnorakie zmiany w codziennych nawykach i przyzwyczajeniach. Alkoholik stale się upija, nie kontroluje swoich emocji, na każdej imprezie chętnie nadużywa alkoholu, a poza tym nie liczy się z nikim poza sobą. Ponadto warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • stosowanie przemocy wobec najbliższego otoczenia, ale również wobec obcych osób,
  • agresywne zachowanie,
  • nieodpowiedzialne zachowanie w sferze seksualnej, np. uprawianie seksu bez zabezpieczenia,
  • zdolność do popełniania przestępstw.

Oczywiście wiele będzie zależało od indywidualnego przypadku, bo nie każdy alkoholik postępuje tak samo. Najgorzej jeśli uzależnienie trwa od wielu miesięcy i osoba uzależniona jest pozostawiona sama sobie. Brak jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Alkoholicy zaczną tracić kontrolę nad swoimi życiem i staczać się na samo dno. Często traci się w ten sposób rodzinę, mieszkanie czy też oszczędności całego życia i firmę.

Typowe zachowania alkoholika to również: mówienie najbliższym osobom przykrych rzeczy, zobojętnienie wobec dzieci czy też współmałżonka, picie w ukryciu, wsiadanie za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu oraz podejmowanie niebezpiecznych działań. Niczego nie można lekceważyć, ponieważ wszelkie zaniedbania prowadzą do pogłębienia stanu uzależnienia. 

alkoholik

Po czym rozpoznać alkoholika?

Jak widać rozpoznać alkoholika można po jego nietypowym zachowaniu. Jeśli u bliskiej osoby zauważyło się jakiekolwiek zmiany w codziennych nawykach jest to pierwszy znak, iż dzieje się z nim coś niedobrego i warto z nim na ten temat porozmawiać. Alkoholik odczuwa spore lęki i boi się przyszłości oraz rozmawiania na trudne i życiowe tematy. Chce byś doskonałym na siłę, a picie alkoholu wywołuje u niego uczucie porażki, chociaż z tego nie rezygnuje. 

Typowe zachowania alkoholika mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego, na jakim etapie uzależnienia znajduje się dana osoba. Pomocna może okazać się diagnoza specjalisty. Alkoholik wykazuje się niską samooceną, nie toleruje innych osób, trudno przebywa mu się w większej grupie, a do tego nie jest w stanie podjąć logicznej i racjonalnej dyskusji.

Co istotniejsze alkoholicy zaniedbują swoje dzieci i związki. Z racji tego często dochodzi w takich przypadkach do rozwodów lub poważnych konfliktów na linii rodzic-dziecko. Trudno jest się temu dziwić, ponieważ mało która osoba chce przebywać w bliskim otoczeniu alkoholika i doświadczać przemocy lub wyzwisk. Agresywne zachowanie jest na porządku dziennym, zwłaszcza gdy alkoholik znajduje się na tzw. "głodzie", a nie stać go na zakupienie kolejnej butelki alkoholu. W takiej sytuacji zwraca się z prośbą do bliskich lub obcych osób, aby poratowano go jakąś drobną kwotą.

Biorąc pod lupę typowe zachowania alkoholika nie warto zapominać o tym, iż taka osoba z czasem przestaje dbać o swój wygląd i ubiór. Nie wygląda zbyt schludnie i nie przywiązuje do tego większej wagi. Niektórzy mają problem z utrzymaniem należytej higieny osobistej. Takich osób nie powinno się zostawiać w potrzebie i należy chociaż spróbować im pomóc, np. posyłając na terapię uzależnień lub odbywając z nimi długie rozmowy. Być może przyniesie to pożądany skutek i alkoholik w pewnym momencie zrezygnuje z alkoholu. 

Zobacz także inne objawy alkoholizmu.