Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu. Fonoholizm: co to jest, jak zapobiegać i leczyć?
Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu, to zjawisko będące jedną z największych bolączek XXI wieku. Jak leczyć ową przypadłość oraz co mogą robić osoby, które pragną się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami uzależnienia od telefonu?
Co to jest fonoholizm?
Wielu z nas nie są obce takie terminy jak “pokolenie szklanych ekranów” czy “pokolenie always on”. Powyższe określenia odnoszą się do młodych osób dorastających w erze dynamicznego rozwoju cyfryzacji społeczeństwa. Wraz z postępem technologicznym wykształciły się także specyficzne zaburzenia behawioralne, które powodują zatarcie wyraźnej granicy pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Noszą one miano fonoholizmu. Jest to stosunkowo nowe zjawisko, które polega na uzależnieniu od telefonu komórkowego. Mimo, iż uzależnienie od telefonu na ogół można zaobserwować u dzieci i młodzieży, to kwestia dotyczy także wielu osób dorosłych. Termin fonoholizmu nie występuje w klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5, nie zmienia to jednak faktu, że problem jest realny i niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla fizycznego oraz psychicznego zdrowia osób uzależnionych.
Fonoholizm - jak rozpoznać zaburzenie?
Widok człowieka ze smartfonem w ręku to już codzienność. Jak zatem rozpoznać okoliczności, w których użytkownik telefonu zaczyna przejawiać cechy fonoholika? Oto najczęstsze cechy osoby uzależnionej:
- - nie rozstaje się z telefonem,
- - jest przesadnie aktywna na portalach społecznościowych,
- - jest rozdrażniona i nerwowa, gdy nie ma możliwości skorzystania z telefonu,
- - ładuje telefon przy każdej nadarzającej się okazji w obawie o jego rozładowanie,
- - nerwowo sprawdza telefon,
- - obsesyjnie pilnuje zasięgu,
- - sprawdza powiadomienia w środku nocy,
- - przerywa wykonywanie danej czynności w celu odebrania połączenia lub wiadomości,
- - wykonuje dużo czynności z telefonem w dłoni,
- - czuje przymus ciągłego korzystania z telefonu.
Negatywne następstwa fonoholizmu
Fonoholizm, jak każde inne uzależnienie, prowadzi do szeregu negatywnych skutków, do których możemy zaliczyć:
- - zanik zainteresowań,
- - wycofanie się z relacji face to face,
- - nadmierna dekoncentracja i rozproszenie,
- - lekceważenie obowiązków rodzinnych, szkolnych lub zawodowych,
- - brak troski o regularne i racjonalne odżywianie,
- - zaniedbanie higieny osobistej bądź snu,
- - odosobnienie,
- - problemy językowe,
- - brak umiejętności gospodarowania czasem wolnym,
- - niska aktywność fizyczna.
Wiemy już czym jest fonoholizm oraz jakie są jego następstwa. Pora się zastanowić, co zrobić, by ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami uzależnienia od telefonu. Jak mówi znane przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zatem zrobić, aby nie dopuścić do pojawienia się fonoholizmu? Jak mu zapobiec?
Fonoholizm - jak zapobiegać?
Nie ulega wątpliwości, że urządzenia elektroniczne są w dużej mierze pomocne. Nowoczesne smartfony mogą pełnić funkcję przenośnego notatnika, kalendarza, mapy, odtwarzacza, telefonu, kalkulatora czy portfela. Tak szeroka funkcjonalność telefonów komórkowych czyni je niezwykle przydatnym narzędziem, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Aby używanie smartfona nie przerodziło się w uzależnienie, warto zastosować samokontrolę w ramach korzystania z telefonu. Ogromną pomoc stanowią specjalne aplikacje do kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem smartfona. Praktyczne może się okazać wprowadzenie zasad wykluczających korzystanie z telefonu w trakcie spożywania posiłków, spędzania czasu z bliskimi bądź po wybiciu konkretnej godziny. Niezwykle ryzykownym posunięciem jest także coraz częstsze zajmowanie maluchów treściami pochodzącymi z naszego smartfona. Pozytywne wzorce powinny być wpajane już od najmłodszych lat.
Fonoholizm - jak leczyć?
Wiemy jak sobie radzić z przeziębieniem czy grypą. Wystarczy udać się do lekarza, aby przepisał nam odpowiednie leki. A jak wygląda sprawa z uzależnieniem od telefonu? Jak leczyć tego typu problemy? Oczywiście cudowny lek na fonoholizm nie istnieje. Leczenie osób uzależnionych to długi i wymagający proces, a jego powodzenie w ogromnej mierze zależy od chęci i współpracy chorego. Fonoholizm, jak każdy inny nałóg, nie pojawił się z dnia na dzień. Wyzbycie się szkodliwych przyzwyczajeń oraz wypracowanie zdrowych nawyków również wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości. W przypadku uzależnionych dzieci i młodzieży zasadniczą rolę odgrywają opiekunowie. Od ich kreatywności w planowaniu czasu w gronie rodziny oraz konsekwencji zależy ewentualne pogłębienie bądź zwalczenie istniejących zaburzeń. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych. Zasadniczą kwestią jest wówczas uświadomienie sobie problemu i wytyczenie realnych granic korzystania ze smartfona. A co zrobić w przypadku, gdy pomimo starań problem się wciąż utrzymuje? W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę, która doprowadziła do uzależnienia od telefonu oraz zapewni wsparcie w stawianiu konkretnych kroków w kierunku wyzbycia się szkodliwego nałogu. Czas trwania terapii jest uzależniony od stopnia uzależnienia, współpracy chorego oraz wsparcia ze strony najbliższych osób.
Czytaj także: Uzależnienie od leków. Kiedy mamy do czynienia z lekomanią?
Opinie (0)
Dodaj opinię: