Nowopowstałe uzależniania – leczenie uzależnień

Uzależnienia od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi; tyle, że z czasem ewaluują, stają się coraz bardziej powszechne na świecie, ale również w Polsce. Do nowych uzależnień zaliczymy tutaj zakupomanię, solaromanię czy też tanoreksję. Przykre jest to, że właśnie pod tym względem zaczynamy dorównywać krajom zachodnim.

Przyczyny uzależnień od określonych zachowań, takich jak zakupy czy uczęszczanie do solarium, są podobne do przyczyn uzależnień od hazardu, alkoholu czy innych środków odurzających. Te nowe uzależnienia niewiele różnią się od tych towarzyszących człowiekowi i tak samo należy postępować by się od nich uwolnić. Po pierwsze należy znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień. Tylko terapia od uzależnień stanowi tutaj rozwiązanie.

Skąd biorą się uzależnienia? Nie można jednoznacznie określić czynników odpowiedzialnych za powstawanie takich nałogów. Jest to raczej zespół predyspozycji biologiczno-psychicznych oraz czynników środowiskowych i społecznych. Osoby uzależnione od zachowań najczęściej dają się omamić zwykle nieszkodliwym czynnościom, takim jak opalanie się, zakupy czy też poddawanie się zabiegom upiększającym ciało.

Nie ma nic złego w tym, że ktoś dba o swoje ciało. Kłopot zaczyna się, kiedy zachowania te stają się kompulsywne (pojawiające się co jakiś czas w silnie nasilonej postaci) i mimo, że przynoszą złe konsekwencje, osoba uzależniona nie jest w stanie sobie ich odmówić i w takiej sytuacji należy znaleźć sobie ośrodek terapii uzależnień.

Problemem może być to, że osoba jest podatna- za pomocą zakupów czy solarium niweluje negatywne uczucia i stany emocjonalne. Taki człowiek rezygnuje z tradycyjnych form zachowań poprawiających samopoczucie (sport, relaksacja, programy rozwoju osobistego). Nie zwraca uwagi na konsekwencje, jakimi mogą być problemy zdrowotne jak i ogromne kłopoty finansowe i wciąż obsesyjnie powtarza kompulsywne zachowania.

Uzależnienia nowego typu są związane z powszechnie panującym kultem młodego, pięknego i szczupłego ciała. Tutaj pojawiają się dobrze znane uzależnienia najczęściej u modelek i młodych dziewcząt, czyli jadłowstręt psychiczny – anoreksja oraz żarłoczność psychiczna – bulimia. Te dwa uzależnienia najczęściej objawiają się w wieku dojrzewania, a wynikają z lęku przed otyłością.

Sprytnie działająca choroba cechuje się zaburzeniami percepcji własnej osoby oraz szkód jakie wyrządza uzależnienie. Często zdarza się, że uzależnienie od pewnych zachowań łączy się z innymi uzależnieniami, na przykład od środków odurzających. Są to tzw uzależnienia krzyżowe np tanoreksja. Taki obrót sprawy wskazuje na znaczną podatność danej osoby na uzależnienia, jak wskazują psycholodzy podatności te prawdopodobnie wynikają bardziej z uwarunkowań emocjonalnych niż biologicznych.

Coraz większą grupę ludzi w Polsce stanowią osoby cierpiące na tanoreksję (potrzebę bycia ciągle opalonym)- przeważnie młode kobiety (czasem w połączeniu z anoreksją lub bulimią). Również młodzi mężczyźni (często nałogowo ćwiczący na siłowni lub biorący sterydy), a także w różnym wieku mężczyzn mających kłopot z zaakceptowaniem siebie.

Obecnie łatwiej zatracić się w zakupoholizmie, co jest spowodowane wciąż rosnącymi możliwościami zakupów, mamy coraz więcej dostępnych dóbr, można już zamówić prawie wszystko przez Internet, nawet nie wychodząc z domu.

Kolejnym zagrożeniem są operacje plastyczne. Stanowią zagrożenie w mniejszym stopniu, ze względu na swoją wysoką cenę, ale i one zbierają coraz większe żniwo uzależnionych. Raz zrobiona korekta pociąga najczęściej następne, a niemożność zrobienia „jej” natychmiast (terminy lub niezdolność finansowa) przynosi złe samopoczucie- wręcz przygnębienie.

Depresja czai się u drzwi i tylko wprawiony psycholog rozpozna się w tym zawiłym jakże skomplikowanym świecie pragnień, dążeń, a zarazem kompleksów.

Przyczyny tych nałogów częściej mają fundament w ogólnych skłonnościach do uzależnień danej osoby, niż w podatności na uzależniające działanie poszczególnych zachowań. Jednakże każde uzależnienie, od którego człowiek zechce się uwolnić wymaga przede wszystkim pójścia na terapię, której celem jest leczenie uzależnień. Ponieważ najważniejszą wartością jaką człowiek ma jest wolność.