Alkoholowy zespół abstynencyjny – objawy i leczenie

Osoby uzależnione od alkoholu spotykają się z wieloma problemami i konsekwencjami picia. Wśród nich są problemy rodzinne, społeczne, zawodowe czy zdrowotne. Bliscy osób uzależnionych często pytają, dlaczego mimo tych problemów i konsekwencji uzależniony nie przestaje pić alkoholu. Powodem powracania do picia czy niemożliwość. Obok mechanizmów uzależnienia od alkoholu powodem niemożności przerwania picia jest alkoholowy zespół abstynencyjny inaczej zespół odstawienny.

Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny (zespół ostawienny) powstaje, gdy osoba pijąca alkohol regularnie przez kilka dni a czasem tygodni lub miesięcy w sporych ilościach nagle z różnych przyczyn przestaje go pić lub drastycznie zmniejsza jego ilość. Gdy ilość alkoholu w organizmie spada pojawia się alkoholowy zespół abstynencyjny, który jest bardzo nieprzyjemnym stanem dla osoby uzależnionej objawiającym się szeregiem zaburzeń somatycznych i psychicznych. Podczas występowania objawów odstawiennych osoba uzależniona ma ogromny głód alkoholu, jedyne o czym myśli to przyjęcie kolejnej dawki alkoholu, aby załagodzić swoje cierpienie. Stąd też osoby uzależnione wpadają w długie ciągi alkoholowe. Każde zaprzestanie picia powoduje silne objawy zespołu abstynencyjnego, aby do nich nie dopuścić alkoholik wpada w błędne koło picia. Alkoholowy zespół abstynencyjny może doprowadzić do śmierci osoby uzależnionej.

Ile trwa alkoholowy zespół abstynencyjny?

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego zazwyczaj pojawiają się około doby, maksymalnie dwóch dób od zaprzestania picia lub zmniejszenia ilości alkoholu. Zdarza się, że u osób pijących wieloletnimi ciągami objawy odstawienne pojawiają się już na trzy godziny po ostatniej dawce alkoholu.

Objawy alkoholowego zespołu odstawiennego mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Jest to uzależnione od poziomu zaawansowania uzależnienia u konkretnej osoby.

Występowanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest jednym z sześciu objawów uzależnienia od alkoholu obok: głodu alkoholowego, upośledzenia kontroli nad piciem, zmian tolerancji wypijanego alkoholu, koncentracji życia wokół alkoholu oraz picia pomimo wiedzy o szkodliwości alkoholu.

Alkoholowy zespół abstynencyjny objawy

Jakie są objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego?

Objawy zespołu abstynencyjnego występują, wtedy, kiedy po ciągu picia czy próby jego przerwania dochodzi do obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Można powiedzieć, że organizm osoby uzależnionej domaga się dostarczenia kolejnej dawki alkoholu.

Objawy zespołu abstynencyjnego (odstawiennego) są tak bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe, że osoba je odczuwająca szuka natychmiastowej pomocy w ich złagodzeniu. Jeśli takie osoby nie trafią na profesjonalny detoks najczęściej leczą się same kolejnymi dawkami alkoholu.

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego:

•          brak apetytu

•          wymioty

•          nudności

•          biegunki

•          bezsenność

•          poty nocne

•          drżenie całego ciała

•          zaburzenia rytmu serca

•          podwyższone ciśnienie

•          nadwrażliwość na dźwięki

•          nieokreślone lęki

•          padaczka alkoholowa

•          omamy wzrokowe i słuchowe

•          majaczenie alkoholowe – delirium tremens

 

Po ustaniu objawów abstynencyjnych przez okres kilku tygodni a nawet dłużej mogą się utrzymywać objawy przewlekłego zespołu abstynencyjnego takie jak zaburzenia snu, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięcią, duża podatność na stres, rozdrażnienie oraz nadpobudliwość emocjonalna. Objawy te zazwyczaj są wyzwalaczem do powrotu do uzależnienia.

Alkoholowy zespół abstynencyjny leczenie

Jak leczyć alkoholowy zespół abstynencyjny?

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest zależne od stopnia występowania objawów i ich nasilenia. Jeżeli objawy mają delikatny przebieg wystarczy nawadniać organizm i czekać na ustąpienie objawów. Warto wiedzieć, że łagodny zespół abstynencyjny może z godziny na godzinę zmienić się w poważny stan zagrażający życiu lub zdrowiu. Osoba z ostrym zespołem odstawiennym powinna zgłosić się po specjalistyczną pomoc w warunkach szpitalnych, jeśli pojawią się takie objawy jak drżenie całego ciała, zaburzenia rytmu serca, omamy, majaczenie, delirium lub padaczka. 

Jakie leki brać na alkoholowy zespół abstynencyjny?

Wybór leków w alkoholowym zespole abstynencyjnym zależny jest od tego, jakie to dolegliwości i w jakim stopniu występują. W przypadku łagodnego alkoholowego zespołu abstynencyjnego wystarczy suplementacja elektrolitów, magnezu i witaminy B1. Osoby u których występują ostre objawy abstynencyjne stosowane są leki z grupy benzodiazepin.  Należy jednak podkreślić, że mogą być one wydawane tylko w określonych ilościowo i czasowo dawkach pod opieką lekarza.