Czy alkoholik może przestać pić bez terapii?
Alkoholizm jest chorobą, która w większości przypadków wymaga specjalistycznego leczenia. Niemniej jednak niektórzy twierdzą, że udało im się wyjść z alkoholizmu bez terapii czy odwyku. Czy alkoholik rzeczywiście może przestać pić, nie uczęszczając na terapię?
Alkoholizm: jak przestać pić?
Wbrew pozorom zaprzestanie sięgania po alkohol nie jest proste. Alkoholicy często obiecują sobie, że przestaną pić "od jutra", lecz jeszcze dziś pozwolą sobie na kieliszek wina czy piwo. Tymczasem w wielu przypadkach owe jutro nie nadchodzi nigdy, bowiem alkoholicy nie mają w sobie wystarczająco dużo samozaparcia i motywacji, aby przestać pić. Istnieją jednak sposoby, które mogą okazać się pomocne w rzucaniu nałogu. Należy przede wszystkim całkowicie zmienić zgubne nawyki dnia codziennego. Bardzo często rytm życia alkoholika podporządkowany jest właśnie nałogowi. Osoba uzależniona budzi się wcześnie rano, aby przed pracą móc wypić przynajmniej odrobinę alkoholu. Nie spotyka się również z rodziną czy znajomymi, gdyż nie chce, aby nałóg ujrzał światło dzienne. Alkoholik musi tak ustawić swoje życie, aby było ono podporządkowane temu, co najważniejsze, a więc rodzinie, pracy czy edukacji. Na alkohol nie powinno być w nim miejsca. Pomocne okazuje się nieodwiedzanie miejsc, które przypominają o nałogu, a także zerwanie znajomości z osobami pijącymi. Alkoholik powinien znaleźć sobie ciekawe zajęcie, które wypełni mu czas. Dobrze zrobi mu również codzienna dawka aktywności fizycznej, bowiem dzięki niej będzie mógł oderwać się od problemów i przemyśleć ważne sprawy na chłodno.
Pamiętaj, że alkoholizm prowadzi do wielu problemów. Możesz przeczytać o nich m. in. w artykule "Alkohol a wątroba" czy "Jak zachowuje się alkoholik".
Czy terapia alkoholowa jest dla każdego?
Psychoterapeuci ostrzegają, że samodzielne wychodzenie z alkoholizmu może nieść za sobą niebezpieczeństwo popadania w innego rodzaju nałogi. Niestety, alkoholik, któremu brakuje "paliwa", często zastępuje je czymś innym. Może więc pojawić się uzależnienie od papierosów, seksu, leków bądź co gorsza, narkotyków. Dlatego też specjaliści zalecają, aby udać się na terapię alkoholową, która pomoże poradzić sobie nie tylko ze skutkami alkoholizmu, ale przede wszystkim z jego przyczynami. Pozostaje jednak pytanie, czy terapia alkoholowa rzeczywiście jest dla każdego? Pacjenci mogą zdecydować się na terapię w ośrodku zamkniętym - daje ona z reguły dobre rezultaty, jednak wymaga czasowej izolacji od bliskich. Alkoholicy mają również możliwość udać się na psychoterapię - na takie rozwiązanie decyduje się większość z nich. Terapeuci zaznaczają jednak, że to sam alkoholik musi chcieć się leczyć. Często osoby uzależnione decydują się na terapię pod wpływem nacisku bądź nawet szantażu ze strony bliskich osób. Niestety, osoba chora nie wyraża woli wyjścia z nałogu, to najprawdopodobniej terapia nie zakończy się sukcesem. Bardzo często alkoholik musi dojrzeć do decyzji o podjęciu leczenia. Oczywiście, bliskie osoby powinny budować w nim chęć powrotu do normalnego życia, jednak prawdą jest, że nie wykonają za niego całej pracy. Czasami alkoholicy zaczynają terapię, lecz jej nie kończą, wracając do nałogu. Jeśli osoba chora wyrazi taką chęć, będzie mogła podjąć leczenie ponownie, tyle że od samego początku.
Leczenie alkoholizmu
Alkoholizm można leczyć na trzy sposoby, a rodzaj terapii zawsze powinien być dobrany do potrzeb i możliwości pacjenta. Pierwszym z nich jest terapia zamknięta - najbardziej radykalny środek, na który decydują się głównie osoby kilkukrotnie wracające do nałogu bądź posiadające skierowanie lekarskie. Leczenie w ośrodku zamkniętym polega na całkowitym odizolowaniu chorego od domu, rodziny, znajomych, pracy, czyli innymi słowy od dotychczasowego życia. W ośrodkach zamkniętych psychoterapia często połączona jest z farmakoterapią. Gdy organizm chorego nie jest w stanie poradzić sobie z brakiem alkoholu, potrzebuje dodatkowego wsparcia. Leczenie w ośrodku zamkniętym zwykle trwa kilka tygodni, jednak po opuszczeniu placówki chory powinien kontynuować terapię w ośrodku ambulatoryjnym. Drugim sposobem leczenia alkoholizmu jest właśnie psychoterapia, która również może być łączona z leczeniem farmakologicznym. Leki dobiera oraz przepisuje specjalista, mając na uwadze ogólny stan zdrowia pacjenta. Co ważne, psychoterapia prowadzona jest w ośrodku dziennym, a więc alkoholik nie zostaje odizolowany od swojego dotychczasowego życia. Trzecim sposobem wychodzenia z alkoholizmu jest leczenie na własną rękę, a więc zaprzestanie sięgania po alkohol. Niemniej jednak jest to najmniej skuteczna metoda, wymagająca dużego samozaparcia i silnej woli. Leczenie na własną rękę nie jest polecane osobom, które próbowały już wychodzić z alkoholizmu, lecz po pewnym czasie ponownie wróciły do zgubnego nałogu.
Opinie (0)
Dodaj opinię: