Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Aby leczyć się z uzależnienia, potrzebujemy odpowiedniej psychoterapii indywidualnej lub grupowej prowadzonej przez specjalistę. Jeszcze zanim dojdzie ona do skutku, to często potrzebne jest wsparcie medyczne np. aby odstawić bezpiecznie alkohol bądź narkotyki. Możemy wybrać publiczny ośrodek leczenia uzależnień lub prywatny. Dlaczego warto wybrać drugą opcję?

Nie trzeba długo czekać

Jaka jest największa zmora polskiej służby zdrowia? Większość z nas na takie pytanie odpowie: ogromne kolejki. Niestety kolejki do specjalistów czy długie czekanie na rozpoczęcie grupy terapeutycznej to nie jest najlepsza opcja, jeśli chcemy my lub nasi bliscy zacząć trzeźwieć w jakimś uzależnieniu. Czas jest tutaj niesamowicie ważny, gdyż im dłużej tkwimy w uzależnieniu, tym trudniej później będzie nas z niego wyciągnąć. Co więcej, niekiedy nie mamy czasu do zwlekania np. gdy u kogoś mocno postępuje narkomania i nigdy nie wiemy, ile jeszcze dana osoba może żyć. W tym przypadku wybór prywatnego ośrodka leczenia uzależnień będzie doskonałym wyjściem.

Większa gwarancja anonimowości i bezpieczeństwa

W mediach można usłyszeć o tym, że jakiś celebryta rozpoczął albo właśnie ukończył prywatną terapię uzależnień. Dlaczego takie osoby korzystają z takiej pomocy, a nie z możliwości bezpłatnej opieki? Dla większości z nich najważniejszymi kwestiami jest anonimowość i większe poczucie bezpieczeństwa. Leczenie uzależnień wymaga od nas mówienia o wielu trudnych sprawach i to często w grupie innych uzależnionych (terapia grupowa). Dlatego, aby móc otworzyć się potrzebujemy zapewnienia, że jesteśmy anonimowi i nikt nie wykorzysta tego, co mówimy. Prywatne ośrodki znacznie bardziej dbają o zapewnienie takiego komfortu leczącym się pacjentom.

Lepsze warunki w tryby stacjonarnym

Mamy zwykle dwie opcje leczenia z uzależnień. Możemy na co dzień normalnie funkcjonować i kilka dni w tygodniu mieć terapię ambulatoryjną, na której musimy się sami zjawić. Drugą możliwością i to częściej wybieraną jest dłuższy pobyt w ośrodku stacjonarnym. Ma on między innymi tę zaletę, że odcina totalnie osobę uzależnioną od jej toksycznego towarzystwa, które często ma bardzo negatywny wpływ na terapię. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to większy komfort podczas tego czasu, gdy będziemy w nim pomieszkiwać. Z pewnością warto wybrać lepsze warunki. Popularne jest, iż takie miejsca są budowane w atrakcyjnym i zacisznym miejscu, gdzie zdrowiejący może dodatkowo odetchnąć w parku czy nad wodą.

Wysokiej jakości materiały dydaktyczne

Prywatny ośrodek to także lepsze leczenie pod względem technicznym. Taka placówka będzie lepiej zaopatrzona w materiały dydaktyczne niż miejsce, w którym nie musimy płacić za pobyt. Dzięki temu proces leczenia będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Jeśli chcemy sami wytrzeźwieć lub chcemy umożliwić to osobie nam bliskiej, warto dopilnować tego, aby wsparcie i pomoc były na najwyższym możliwym poziomie.

Czy warto?

Z pewnością, jeśli chcemy zwiększyć szanse na skuteczne leczenie, warto zainteresować się wybraniem prywatnego ośrodka leczącego uzależnienia. Dzięki niemu nie jesteśmy narażeni na długie oczekiwanie na terapię, mamy zapewniony wyższy poziom bezpieczeństwa i anonimowości, lepsze warunki pomieszkiwania i często praktyczniejsze materiały dydaktyczne.