Psycholog a psychiatra. Jakie są różnice?

Zanim zwrócimy się do specjalisty po pomoc w uleczeniu zranionych emocji, warto się dowiedzieć, czym zajmuje się psycholog a czym psychiatra. Choć wiele osób używa tych terminów zamiennie, są to dwie odrębne specjalizacje, które trafiają w nieco inne potrzeby chorego. Dowiedzmy się więcej na temat tego, co leczy psycholog a co psychiatra.

 

Pomoc psychologa lub psychiatry - czy to coś złego?

Stresy w pracy czy szkole, problemy rodzinne, ekonomiczne i zdrowotne, trudne dzieciństwo - to tylko niektóre z wielu czynników mających wpływ na stan naszej psychiki. Choć świadomość społeczna w zakresie leczenia dolegliwości psychicznych powoli rośnie, to wizyta u odpowiedniego specjalisty dla wielu osób wciąż jest powodem do wstydu. Nikt nie krępuje się zasięgnąć porady gastrologa w przypadku problemów z żołądkiem czy udać się do stomatologa w razie bólu zęba. W przypadku, gdy sytuacja dotyczy emocji, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wiele osób nie otrzymuje niezbędnego wsparcia ze względu na swoje własne blokady i panujące w społeczeństwie stereotypy. Tymczasem pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

 

Psycholog a psychiatra - czym się różni?

Tak jak wspomnieliśmy, świadomość społeczna w zakresie zdrowia psychicznego stopniowo wzrasta i coraz więcej osób decyduje się na wizytę u specjalisty. Niektórym mogą nasunąć się jednak pytania: kiedy zwrócić się do psychologa a kiedy do psychiatry? Czym się różnią owi specjaliści? Aby udzielić odpowiedzi, należy nieco bliżej zapoznać się z pracą każdego z nich.

 

Czym zajmuje się psycholog?

Rolą psychologa jest między innymi udzielenie konsultacji psychologicznej, przeprowadzenie diagnozy (na przykład badania inteligencji czy funkcji poznawczych) bądź zapewnienie wsparcia w radzeniu sobie ze stresem czy kryzysami życiowymi (na przykład śmierć bliskiej osoby, rozpad związku, poważna choroba). Ponadto psycholog może doradzić w wielu aspektach codziennego życia, może na przykład wesprzeć w walce z traumami z przeszłości, pomóc dziecku w problemach szkolnych czy wyjaśnić opiekunom jak sobie radzić z wychowaniem niepełnosprawnego dziecka.

 

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to lekarz, którego rolą jest postawienie właściwej diagnozy oraz leczenie chorób i zaburzeń natury psychicznej. Do jego głównych zadań zalicza się między innymi dobór odpowiednich środków farmakologicznych. Ma także możliwość wystawiać zwolnienia oraz skierowania na psychoterapię, leczenie szpitalne bądź odwykowe.

Wiele sytuacji życiowych wymaga podjęcia zarówno psychoterapii jak i leczenia farmakologicznego. Dzieje się tak chociażby w przypadku zaburzeń odżywiania, głębokich depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych bądź jeszcze innych dolegliwości. Wówczas terapeuta może zlecić dodatkową konsultację z lekarzem psychiatrą, by ten zatroszczył się o dalsze wsparcie w całym procesie leczenia.

 

Psycholog, psychiatra a może psychoterapeuta? Kogo wybrać?

Znamy już podstawowe różnice pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Kim wobec tego jest psychoterapeuta? Czy nie jest to zwyczajny synonim psychologa? Choć te dwa pojęcia są często mylone, oba związane są bowiem z ludzką psychiką, to różni je kilka zasadniczych kwestii.

Po pierwsze - przygotowanie do zawodu. Psycholog to inaczej magister psychologii  czyli ktoś, kto ukończył pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologii.  Osobę, która chciałaby zostać psychoterapeutą, czeka zdecydowanie dłuższy proces kształcenia. Początkowo musi ona stać się absolwentem jednego z humanistycznych lub medycznych kierunków, takich jak psychiatria, psychologia, pedagogika, socjologia czy filozofia. To jednak nie koniec drogi do celu. Dalszy etap obejmuje szkolenie podyplomowe, które obejmuje 4 lata nauki. Okres ten kończy się egzaminem certyfikacyjnym z psychoterapii. Wymagane jest także odbycie stażu klinicznego oraz własnej terapii.

Po drugie, ani psycholog ani psychiatra nie mają możliwości prowadzenia psychoterapii, a psychoterapeuta posiada do tego niezbędne przygotowanie. Psychoterapeuci w naszym kraju pracują w kilku podstawowych nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, psychoanalitycznym, systemowym oraz humanistycznym. Każdy z nich różni się teorią powstawania zaburzeń a także sposobem prowadzenia terapii. Psychoterapia to świetna metoda na walkę z długotrwałymi kłopotami natury emocjonalnej.

I po trzecie - praca psychoterapeuty jest poddawana regularnej superwizji, a psychologa nie.

 

Pomóż swojej psychice!

Z niniejszego artykułu dowiedzieliśmy się jakie są podstawowe różnice między  psychoterapeutą, psychologiem a psychiatrą. Jeśli więc zmagasz się z problemami natury emocjonalnej, umów się na konsultację z psychologiem, by ten na podstawie przeprowadzonej diagnozy zaproponował właściwą ścieżkę dalszego leczenia.