Te filmy pokazują prawdę o alkoholizmie

Temat alkoholizmu nie jest łatwy do przełożenia na ekran. Uzależnienie przejmuje kontrolę i przekształca mózg, sprawiając, że dobrzy ludzie zachowują się w sposób odmienny od nich. Nie jest łatwo sprawić, by widzowie połączyli się i sympatyzowali z postacią uzależnioną od alkoholu. Wybraliśmy filmy, których reżyserzy podjęli się tak trudnego tematu.

Alkoholizm na małym i dużym ekranie

Jednym z pierwszych obrazów był Stracony weekend (1945). Klasyczny film noir Billy'ego Wildera jest pierwszym pokazującym charakter i przebieg uzależnienia. Bardzo ceniony w tamtych czasach - zdobywca czterech Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Ray Milland zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za rolę alkoholika z Nowego Jorku. Lot (2012) – doskonała kreacja Denzela Washingtona i porywająca, ambitna reżyseria Roberta Zemeckisa napędzają ten przejmujący dramatyczny thriller. Washington gra Whipa Whitakera, alkoholika, pilota linii lotniczych, który jest badany po katastrofie. Film odkrywa prawdę o jego uzależnieniu.

„Nazywam się Bill W” to historia powstania Anonimowych Alkoholików. Film jest opowieścią o maklerze giełdowym Williamie Griffithu Wilsonie, weteranie I wojny światowej, który szuka ukojenia w alkoholu po tym, jak cała jego fortuna przepadła przez krach giełdowy z 1929 roku. Zanim Wilson zdał sobie sprawę, że jego mały problem z alkoholem stał się poważnym uzależnieniem - jest już prawie na ulicy, a jego kariera i życie rodzinne znajdują się w ślepym zaułku. W tym momencie łączy siły z dr Robertem Holbrookiem Smithem, który również zmaga się z problemami nadużywania alkoholu. Duet założył grupę wsparcia, która stała się prekursorem współczesnych Anonimowych Alkoholików. W rolę Williama Griffitha Wilsona wcielił się James Woods, a James Garner wcielił się w rolę dr Roberta Holbrooka Smitha. Film jest kroniką ewolucji Anonimowych Alkoholików, światowej organizacji słynącej z otwierania swoich drzwi dla ludzi, którzy chcą przezwyciężyć swój alkoholizm. Film przedstawia drogę bohatera od „drobnego problemu alkoholowego” do przerażającego nałogu.

Wydany w 2000 roku „ 28 dni” to film o felietonistce wielkomiejskiej gazety, która po wypadku samochodowym spędza czas w ośrodku rehabilitacyjnym. Podczas leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym przewartościowuje swoje życie i stara się stworzyć dla siebie lepszą przyszłość. Gwen Cummings, felietonistka wielkomiejskiej gazety, spóźnia się na ślub własnej siostry. Wygłasza pijacką przemowę, przewraca tort weselny i rujnuje ślub swojej siostry Lily. Stając przed wyborem spędzenia czasu w więzieniu lub 28 dni w ośrodku rehabilitacyjnym, Gwen wybiera to drugie.

W centrum rehabilitacyjnym Gwen spotyka różnych pacjentów, w tym zawodowego koszykarza o imieniu Eddie. Gwen przezwycięża swoją początkową niechęć i zaczyna brać udział w zajęciach centrum rehabilitacyjnego. Pojawienie się jej chłopaka Jaspera komplikuje sprawy na dwóch poziomach dla Gwen. Z jednej strony jej związek z Eddiem, z drugiej jej problem z uzależnieniem. Jasper odmawia spojrzenia na uzależnienie Gwen jako na problem, a ona ostatecznie postanawia odejść od niego. Gwen pokonuje swoje problemy z uzależnieniem, a po drodze rozwiązuje również problemy w relacjach z przyjaciółmi i siostrą.

Zobacz także: alkohol a wątroba

Z kolei „Notorious” to najwspanialszy film Alfreda Hitchcocka. Bergman gra pijaka z przeszłością. Wybrany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy jako jeden z najlepszych scenariuszy, jakie kiedykolwiek napisano, scenariusz Bena Hechta odnosi sukcesy na wielu poziomach: to mrożąca krew w żyłach, pełna wściekłości odpowiedź na okropności wojny, które dopiero zatapiały się w świadomości publicznej. Perfekcyjna psychologiczna eksploracja romantycznego związku, który jest toksyczny w obu kierunkach, a przede wszystkim obraz picia.

W przypadku polskich filmów nie sposób nie wspomnieć o filmie „Fun Fun”, Kingi Dembski o kobiecym alkoholizmie, a także obrazie – „Pod mocnym aniołem”. To opowieść o powolnym upadku moralnym człowieka, o tragicznej walce z samym sobą i własnym występkiem, o rozpaczy, nadziei, kolejnych niepowodzeniach i miłości, która niczym światło w tunelu daje bohaterowi ostatnią szansę na powrót do normalnego życia i uwolnienia się od strasznej choroby. Ten film o alkoholizmie, odzwierciedlający wszystkie trudy walki z nałogiem alkoholowym, oparty jest na książce pisarza Jerzego Pilcha i prawdziwych wydarzeniach z życia autora.

Filmy dokumentalne poruszające tematykę alkoholizmu

Filmy dokumentalne poruszające tematykę alkoholizmu

Dla widzów filmy o uzależnieniu od alkoholu mogą skutecznie zmienić narrację dotyczącą codziennych niesprawiedliwości, poglądów społeczeństwa i leczenia, systemu sądownictwa karnego i ogólnych stygmatyzacji.

Jednym z najsłynniejszych jest film „Anonimowi Ludzie”. Ten film dokumentalny opowiada o ponad 23 milionach ludzi w Stanach Zjednoczonych, którzy wracają do zdrowia po uzależnieniu od narkotyków i alkoholu.

Anonimowi ludzie to nie tylko film, to ruch. Na stronie internetowej filmu czytamy: „Jesteśmy matkami i tatusiami, synami i córkami, braćmi i siostrami – wszyscy niosą moc i dowód uzdrowienia naszym społecznościom. Wspólnie zmienimy postrzeganie społeczne, a ostatecznie reakcję społeczeństwa na kryzys uzależnień…"

Ten film pokazuje twarze rodzin i osób wychodzących z uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Opowiada prawdziwe historie zwykłych ludzi, którzy próbują pokonać nałóg.

„Interwencja” zaś to seria dokumentów, która została wyemitowana w marcu 2005 roku. Dziś serial dokumentalny ma ponad 300 odcinków obejmujących 21 sezonów. Głównym punktem filmu dokumentalnego jest zbadanie ludzi, którzy cierpią na uzależnienie od substancji. Przez pewien czas kamera towarzyszy osobom w ich uzależnieniu. Film pokazuje jednocześnie jak szybko postępuje nałóg i jak ostatecznie dochodzi do koniecznej interwencji.