Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Maria Skłodowska-Curie

 

Uzależnienie

Ranking ośrodków terapeutycznych

 

Uzależnienie jest chorobą. Choroba, która w żaden sposób nie jest zawiniona, bo przecież nikt z osób pijących, biorących narkotyki czy np. uprawiających hazard nie robi tego po to, by specjalnie się uzależnić. To oznacza, że pacjent nie jest winien tego, że zachorował na tą chorobę. Jednak tylko pacjent może pozwolić sobie na to, aby można mu było pomóc.

Dzisiaj uzależnień mamy coraz więcej m.in. od: alkoholu, narkotyków, hazardu, leków, internetu, seksoholizmu, zakupoholizmu, jedzenia.

Najbardziej jednak powszechnym i destrukcyjnym jest choroba alkoholowa. Leczenie alkoholizmu jest w naszym kraju na poziomie pozostawiającym wiele do życzenia. Jednakże, aby rozpocząć proces zdrowienia należy najpierw rozpoznać sygnały świadczące o chorobie:

 • alkohol odpręża, łagodzi napięcie, sprawia poczucie błogości i przynosi ulgę;

 • poszukiwanie okazji do spożywania i upijanie się;

 • spożywanie w miejscach niedozwolonych;

 • pojawienie się syndromu tzw "twardej głowy" - zwiększenie tolerancji na alkohol;

 • picie alkoholu w samotności;

 • unikanie tematu spożywania alkoholu, agresywna reakcja na sugestie zaprzestania picia;

 • picie alkoholu pomimo wyraźnego zakazu od lekarza;

 • narastające szkody wynikające z picia alkoholu (utrata pracy, gubienie cennych rzeczy, szkody zdrowotne).

 

Leczenie uzależnień nie jest czymś prostym, lecz terapia uzależnień w większości wypadków przynosi porządany efekt. Głównym czynnikiem powodzenia terapii uzależnień jest sam pacjent, a dokładniej jego motywacja do podjęcia decyzji o podjęciu terapii. Decyzja oparta na chęci zaprzestania używania środków zmieniających świadomość (lub zaprzestania kompulsywnego zaspokajana swoich potrzeb) jest najlepszą decyzją do podjęcia leczenia i odnosi najlepsze skutki w odwyku.

Innymi bardzo ważnymi czynnikami mającymi wpływ na powodzenie terapii są:

- Program terapii (metody, indywidualny plan terapii, ilość i intensywność zajęć)

- Położenie ośrodka (bliski kontakt z przyrodą, świeże powietrze, cisza)

- Opieka lekarska i terapeutyczna (sposób detoksykacji, inne choroby- specjaliści)

- Wyżywienie (jakość posiłków, catering, kuchnia własna-sanepid, dieta)

- Zajęcia dodatkowe (ćwiczenia relaksujące, oddechowe, wycieczki, mitingi)

- Atmosfera w ośrodku (całościowa opinia pobytu w ośrodku)

- Zakwaterowanie (pokoje 1-osobowe z łazienką, wieloosobowe ze wspólną łazienką )

- Rzetelność informacji opisów i zdjęć na stronie www (zgodność z faktami informacji o ośrodku)

Ułożyliśmy my to zestawienie po to, by umożliwić jak najlepszą decyzję o ośrodku terapeutycznym dla państwa lub waszych bliskich, ponieważ dobry ośrodek to tak jak dobry lekarz - trudno na początku drogi leczenia zorientować się, czy wybór, który chcemy dokonać jest dla nas właściwy.

 

Dobry ośrodek to połowa sukcesu !!!

 

 

Polecamy również:
 

 

Nowopowstałe uzależniania – leczenie uzależnień

Uzależnienia od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi; tyle, że z czasem ewaluują, stają się coraz bardziej powszechne na świecie, ale również w Polsce. Do nowych uzależnień zaliczymy tutaj zakupomanię, solaromanię czy też tanoreksję. Przykre jest to, że właśnie pod tym względem zaczynamy dorównywać krajom zachodnim.

Przyczyny uzależnień od określonych zachowań, takich jak zakupy czy uczęszczanie do solarium, są podobne do przyczyn uzależnień od hazardu, alkoholu czy innych środków odurzających. Te nowe uzależnienia niewiele różnią się od tych towarzyszących człowiekowi i tak samo należy postępować by się od nich uwolnić. Po pierwsze należy znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień. Tylko terapia od uzależnień stanowi tutaj rozwiązanie.

Skąd biorą się uzależnienia? Nie można jednoznacznie określić czynników odpowiedzialnych za powstawanie takich nałogów. Jest to raczej zespół predyspozycji biologiczno-psychicznych oraz czynników środowiskowych i społecznych. Osoby uzależnione od zachowań najczęściej dają się omamić zwykle nieszkodliwym czynnościom, takim jak opalanie się, zakupy czy też poddawanie się zabiegom upiększającym ciało.

Nie ma nic złego w tym, że ktoś dba o swoje ciało. Kłopot zaczyna się, kiedy zachowania te stają się kompulsywne (pojawiające się co jakiś czas w silnie nasilonej postaci) i mimo, że przynoszą złe konsekwencje, osoba uzależniona nie jest w stanie sobie ich odmówić i w takiej sytuacji należy znaleźć sobie ośrodek terapii uzależnień.

Problemem może być to, że osoba jest podatna- za pomocą zakupów czy solarium niweluje negatywne uczucia i stany emocjonalne. Taki człowiek rezygnuje z tradycyjnych form zachowań poprawiających samopoczucie (sport, relaksacja, programy rozwoju osobistego). Nie zwraca uwagi na konsekwencje, jakimi mogą być problemy zdrowotne jak i ogromne kłopoty finansowe i wciąż obsesyjnie powtarza kompulsywne zachowania.

Uzależnienia nowego typu są związane z powszechnie panującym kultem młodego, pięknego i szczupłego ciała. Tutaj pojawiają się dobrze znane uzależnienia najczęściej u modelek i młodych dziewcząt, czyli jadłowstręt psychiczny – anoreksja oraz żarłoczność psychiczna – bulimia. Te dwa uzależnienia najczęściej objawiają się w wieku dojrzewania, a wynikają z lęku przed otyłością.

Sprytnie działająca choroba cechuje się zaburzeniami percepcji własnej osoby oraz szkód jakie wyrządza uzależnienie. Często zdarza się, że uzależnienie od pewnych zachowań łączy się z innymi uzależnieniami, na przykład od środków odurzających. Są to tzw uzależnienia krzyżowe np tanoreksja. Taki obrót sprawy wskazuje na znaczną podatność danej osoby na uzależnienia, jak wskazują psycholodzy podatności te prawdopodobnie wynikają bardziej z uwarunkowań emocjonalnych niż biologicznych.

Coraz większą grupę ludzi w Polsce stanowią osoby cierpiące na tanoreksję (potrzebę bycia ciągle opalonym)- przeważnie młode kobiety (czasem w połączeniu z anoreksją lub bulimią). Również młodzi mężczyźni (często nałogowo ćwiczący na siłowni lub biorący sterydy), a także w różnym wieku mężczyzn mających kłopot z zaakceptowaniem siebie.

Obecnie łatwiej zatracić się w zakupoholizmie, co jest spowodowane wciąż rosnącymi możliwościami zakupów, mamy coraz więcej dostępnych dóbr, można już zamówić prawie wszystko przez Internet, nawet nie wychodząc z domu.

Kolejnym zagrożeniem są operacje plastyczne. Stanowią zagrożenie w mniejszym stopniu, ze względu na swoją wysoką cenę, ale i one zbierają coraz większe żniwo uzależnionych. Raz zrobiona korekta pociąga najczęściej następne, a niemożność zrobienia „jej” natychmiast (terminy lub niezdolność finansowa) przynosi złe samopoczucie- wręcz przygnębienie.

Depresja czai się u drzwi i tylko wprawiony psycholog rozpozna się w tym zawiłym jakże skomplikowanym świecie pragnień, dążeń, a zarazem kompleksów.

Przyczyny tych nałogów częściej mają fundament w ogólnych skłonnościach do uzależnień danej osoby, niż w podatności na uzależniające działanie poszczególnych zachowań. Jednakże każde uzależnienie, od którego człowiek zechce się uwolnić wymaga przede wszystkim pójścia na terapię, której celem jest leczenie uzależnień. Ponieważ najważniejszą wartością jaką człowiek ma jest wolność.

 

Polecamy również:

 

Młodzież i uzależnienia

 

DLACZEGO MOJE DZIECKO JEST ZAGROŻONE UZALEŻNIENIEM?

    To pytanie stawie sobie prawie każdy rodzic, bo każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu zagrożone jest zażywaniem narkotyków. Dlaczego? Dlatego, że jest młode i to, co przeżywa, jest właśnie świetnym powodem, żeby spróbować narkotyków, które są przecież na wyciągnięcie ręki w każdej szkole, mimo że staramy się tego faktu nie widzieć.

Jeden z rodziców pytał: „Dlaczego akurat Maciek czy Witek? Przecież nic mu nie brakowało, miał  wszystko, czego potrzebował. Duże  kieszonkowe, komputer, własny pokój. Dlaczego on, przecież niczym nie różni się od innych dzieci z jego klasy?”

    Można szukać różnych przyczyn uzależnienia, np. w rodzinie, czy w bardzo trudnych przeżyciach dziecka. Myślę jednak, że dojrzewająca młodzież wpada w pułapkę uzależnienia, dlatego właśnie, że jest dojrzewająca. Młodzi ludzie sięgają po narkotyki głównie z ciekawości i często pod wpływem grupy rówieśniczej.

    Trzeba pamiętać, że określenie „trudny wiek” nie wzięło się znikąd. Nasze dorastające dzieci  borykają się z pytaniami o sens własnego życia, nie wiedzą, kim są, czy jeszcze dziećmi, czy już dorosłymi. Mieszkają z nami, czują, że są jeszcze dziećmi, ale chciałyby być już dorosłe. Bunt, jaki młodzi okazują rodzicom czy wychowawcom, demonstrowanie własnego stylu, walka z najdrobniejszymi nakazami i zakazami, jakie stawiają im dorośli, powodują, że czują się lepsi, niezależni, a to przecież w ich wieku takie ważne. Nasze dzieci żyją w ciągłym lęku przed oceną. Co myślą o mnie koledzy? Czy jestem atrakcyjny? Czy jestem mądry, doskonały? To pytania, które wręcz ich prześladują. Początkowo narkotyki rozwiązują w zasadzie wszystkie te problemy, bo początkowo pozwalają czuć to, co chcemy, dają poczucie, że jesteśmy tacy, jacy chcielibyśmy być.

    Alkohol i narkotyki gwarantują natychmiastowe osiągnięcie wspaniałego samopoczucia przy minimalnym wysiłku, uwalniają od napięć, stresów oraz cierpienia, dają poczucie akceptacji przez innych i siebie samego. No tak, ale wszystkim (biorącym je) -  narkotyki „załatwiają” te sprawy, dlaczego szczególnie zagrożona jest młodzież. Dlatego, że prawie dorosłe już dzieci zachowują się niezrozumiale dla nas i bardzo często dla nich samych. Takie zachowanie wytwarza  konflikty a to powoduje, że dzieci odsuwają się od swoich rodziców, a rodzice - nie chcąc być „nachalnymi” - pozwalają na to i nie inicjują kontaktu. Doświadczenie pokazuje, że praktycznie wszyscy leczący się w  Ośrodkach Uzależnień młodzi ludzie tęsknią za bliskim kontaktem z rodzicami i cierpią, gdy go nie mają. Niedojrzałość. Uzależnione dzieci  potrzebują rodziców, ciepłych, opiekuńczych, ale też stanowczych i konsekwentnych.

Dlaczego alkohol i narkotyki zagrażają wszystkim dzieciom?

 • bo budzą ciekawość;
 • bo pozwalają nie myśleć o trudnych sprawach;
 • bo w krótkim czasie dają dobre samopoczucie bez wysiłku;
 • bo pozwalają czuć się wyjątkowym i ważnym;
 • bo dają odczucie więzi i przynależności.
  
printFrom: http://osrodkiterapeutyczne.pl/uzaleznienie/
Accessibility statementStrona domowaMapa stronySzukajContactFirstLastUp