Terapia uzależnień

Na czym polega proces terapii uzależnienia? To pytanie często zadają sobie zarówno osoby zmagające się z chorobą uzależnienia jak i ich bliscy. Na ten temat krążą często mity, nierzadko rodem z poprzedniej epoki, kiedy to oddział odwykowy kojarzył się z białymi kitlami personelu, kratami w oknach i różnorakimi środkami przymusu, które miały zmusić osobę uzależnioną do zaprzestania picia. A to wszystko w duchu konfrontacji, nacisku, braku szacunku dla pacjentów tam „leczonych”.

I mimo, że od tamtego czasu minęło wiele lat a w lecznictwie odwykowym w Polsce zaszły wielkie zmiany cywilizacyjne, ten mit starego odwyku w dziewiętnastowiecznych wnętrzach szpitala psychiatrycznego jest wiecznie żywy. Dzisiaj zarówno ośrodki terapii uzależnień jak i prowadzona w mich terapia w niczym nie przypominają tych strasznych obrazów. Ale lęk przed nieznanym, który nadal gdzieś mocno tkwi w podświadomości wielu osób uzależnionych, nierzadko powoduje rozpaczliwe odwlekanie decyzji o podjęciu terapii, pomimo pogłębiającego się uzależnienia.

Wcześnie postawiona diagnoza uzależnienia może pozwolić na rozwiązanie choroby uzależnienia na drodze terapii ambulatoryjnej lub indywidualnej terapii u terapeuty uzależnień. Dlaczego u terapeuty uzależnień? Bo nawet najlepszy psychoterapeuta, psycholog czy lekarz psychiatra, który nie ma za sobą studium terapii uzależnień nie będzie mógł pomóc osobie uzależnionej, ani w rozpoznaniu uzależnienia ani w skierowaniu do specjalisty od takiej terapii. Niestety, jeśli chodzi o rozpoznawanie choroby uzależnienia lekarze POZ nie dysponują odpowiednią wiedzą i nie są w stanie rozpoznać na wczesnym etapie zespołu uzależnienia alkoholowego czy  innego uzależnienia od substancji psychoaktywnych lub uzależnień behawioralnych.